Dehydratacja

W przedstawionym badaniu rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, warto omówić następujące z odchyleń:

- zmiany zwyrodnieniowe w postaci dehydratacji - oznaczają zmniejszenie uwodnienia krążków międzykręgowych (czego naturalną konsekwencją jest ich obniżenie wysokości), zmiany takie występują wraz z wiekiem, co sprzyja chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa;

- guzki Schmorla są pozostałością przebytej choroby Scheuermanna, w której dochodzi do martwicy jałowej niektórych nasad trzonów kręgowych; zazwyczaj choroba przebiega bezobjawowo, dopiero  przypadkowo są wykrywane zmiany, takie jak u Pani. Predysponują one do wystąpienia choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa oraz do zespołów bólowych, związanych np. z dyskopatią;
- zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze - efekt choroby zwyrodnieniowej;
- ostre ustawienie kości krzyżowej - opis odmiany anatomicznej;
- wolny płyn w zatoce Douglasa - u kobiet w niewielkiej ilości może znajdować się najczęściej fizjologicznie, np. po owulacji, po pękniętym pęcherzyku Graffa, pękniętej torbieli jajnika lub może być ewentualnie objawem zapalenia jelit. Taki wynik należy skonsultować jednak z ginekologiem, ponieważ nieraz występuje w patologicznych sytuacjach, wymagających dokładniejszej diagnostyki i leczenia.

Podsumowując - wynik tego badania należy skonsultować z neurologiem bądź ortopedą, który po dokładnym zbadaniu (np. czy istnieją objawy ubytkowe, czy ból reaguje na leczenie zachowawcze), w razie zaleceń zaproponuje konsultację z ortopedą zajmującym się kręgosłupami bądź neurochirurgiem.

Niezależnie od tego należy prowadzić odpowiedni tryb życia dla choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, najważniejsze to:
- umiarkowana, codzienna aktywność fizyczna, ze wzmocnieniem mięśni przykręgosłupowych, np. pływanie,
- w razie nadwagi redukcja masy ciała,
- unikanie przeciążania kręgosłupa, podnoszenia ciężarów z pochylenia, siedzenia bez podparcia.

Oczywiście potrzebne jest odpowiednie leczenie zachowawcze oraz warto wprowadzić rehabilitację.